View our staff lists for Academic Year 2023/2024
Jump down to:
Jump down to:
Senior Leadership Team
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Mrs Karen Nicholson | Executive Principal and Education Advisor | BEd, NPQH, Dip, EYS |
Mrs Sarah Kanani | Deputy Headteacher – Academic & Assessment Lead / KS2 Joint Lead | BA Hons, PGCE |
Mrs Nicola Ridgway | Assistant Headteacher / Pastoral and Designated Safeguarding Lead / Head of Early Years | BA Hons, EYTS, PG (Cert) EYE |
Miss Claire Kelsey | Head of KS1, Paediatric First Aid / Mental Health First Aider | BSC Hons |
Mr Adam Jackson | Operations Manager | Law with Business LLB Hons |
Mrs Lucy Greaves | Registrar (Part-time) |
Teachers
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Miss Georgia Dale | Reception | BA Hons Primary Childhood Studies |
Miss Eden Jackson | Reception | BEd |
Miss Rebecca Condren | Reception - Widmore Road | BA Primary Education with Art |
Miss Claire Kelsey | Year 1 - SLT / Head of KS1 / Paediatric First Aid / Mental Health First Aider | BSC Hons |
Mrs Emma Oddie | Year 1 | BA Hons PGCE |
Miss Sophie Kivanc | Year 1 - Widmore Road | BA Primary Education |
Mrs Sarah Hunter | Year 2 (Part-time) | BEd |
Mrs Christine Hoban-Platford | Year 2 | BSc Hons, QTS, PGCE, PGDipM, DTS |
Mrs Ying Sun | Year 2 Phase Lead - Widmore Road / Designated Safeguarding Lead | BA Fashion & Design, PGCE EYFS Specialist |
Mrs Sandra Blase | Year 3 - Geography Co-ordinator / Well Being Lead / Transition Co-ordinator / Mental Health First Aider | BA Hons PGCE, MLIA Dip Cemap |
Mrs Cassie Whaley | Year 3 - PSHE / RE Co-ordinator | BA Primary Education |
Miss Cassie Sower | Year 4 Equality & Diversity Co-ordinator | BA Hons, PGCE |
Mr Tom Brooks | Year 4 | BA Hons, PGCE |
Ms Sandra Millican | Year 5 - 11+ Prep / History Co-ordinator | BEd Hons, QTS, Foundation Degree in Early Years |
Mrs Cate Sheehan | Year 5 English Co-ordinator | BEd |
Mrs Melanie Davies | Year 6 - Maths Co-ordinator / Digital Lead / Deputy Designated Safeguarding Lead | BA Hons |
Mrs Hannah Pettingell | Year 6 - More Able & Talented Lead | BA Hons, PGCE |
Specialist Teachers
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Mrs Gemma Barwick | PE Teacher - Widmore Road | PSc Physical Education |
Miss Denise Betts | Head of PE /First Aid (Part-time) | BA Hons |
Mrs Christiana Eastwood | Head of Music | BMus Hons, LRSM |
Mr Peter Evans | Head of PE | BSc, PGCE |
Mrs Beth Fletcher | PE Teacher (Part-time) | BA Hons, PGCE |
Mrs Angela Johnston | Head of Science (Part-time) | BA Education with Science |
Mrs Sandra Moretti | MFL Teacher (Part-time) | BA Hons, Languages and Economics |
Mrs Kim Regan | SENCO Teacher (Part-time) | BA Hons, Primary Education |
Mrs Mel Sener | MFL Teacher (Part-time) | PGCE |
Mrs Catherine Thorning-Bell | Head of Art (Part-time) | BSc Hons, PGCE |
Teaching Assistants
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Mrs Michele Adams | Infant & Junior Teaching Assistant | Teaching Assistant Diploma |
Miss Lucy Bodycombe | 1:1 Support Assistant | |
Mrs Bhawna Chowdhary | Year 2 Teaching Assistant | Master of Arts |
Mrs Andrea Cujic | Reception Teaching Assistant | BA Early Years Degree - Paediatric First Aid |
Mrs Pauline Irwin | High Level / Year 3 Teaching Assistant (Part-time) | HLTA BA (Hons) - First Aider |
Mr Joe Kennard | Year 5 Teaching Assistant | Advanced Level Early Child Care Level 3 |
Mrs Kay Greef | Reception Teaching Assistant (Part-time) | NCFE Level 2 NVQ Level 2 |
Miss Christine Messam | Year 1 (Part-time) / Lunchtime Supervisor / After School Care Assistant | NVQ Level 3 |
Mrs Catherine Munday | 1:1 LSA and Year 6 Teaching Assistant (Part-time) | BA (Hons) |
Mrs Alison Smith | Year 3 & Year 4 Teaching Assistant (Part-time) | BA (Hons) NCFE Level 3, Dip Special Needs |
Mrs Sandra Starkey | Reception Teaching Assistant (Part-time) | CACHE Level 3 NVQ |
Mrs Louise Thomson | SEN Teaching Assistant | SpLD TA |
Mrs Tara Wall | Year 4 Teaching Assistant (Part-time) | NVQ Level 2 |
Mrs Rebecca Moore | Science Teaching Assistant (Part-time) | MSc Management Studies |
Early Years
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Miss Lorretta Dellaway | Deputy Head of Early Years (Maternity Cover) | NVQ Level 3 |
Miss Nicole Owens | Maternity Leave | NVQ Level 3 - Paediatric First Aid |
Early Years Room Leaders
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
KINDERGARTEN | ||
Miss Mollie Jelliman | Kindergarten Room Leader | Advanced Level Childcare Level 3 - Paediatric First Aid |
Miss Lorraine Blackmore | Kindergarten Room Leader | NVQ Level 3 - Paediatric First Aid |
PRE PREP | ||
Miss Victoria Meades | Pre-Prep Room Leader | NNEB - Paediatric First Aid |
Miss Sian Daniels | Pre-Prep Room Leader | NVQ Level 3 Childcare |
Early Years Teaching Assistants
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Ms Andrea Bellanti | Pre-Prep | PGCE Paediatric First Aid |
Mrs Claire Bosher | Pre-Prep - Widmore Road | NVQ Level 3 |
Miss Elena Cooper | Kindergarten | Teaching Assistant Diploma |
Mrs Katherine Cottey | Kindergarten | NVQ Level 2 |
Mrs Suganda Dhir | Early Years Lunchtime Assistant | NVQ Level 3 |
Mrs Victoria Dawes | Kindergarten | NVQ Level 3 |
Mrs Cathy Donnelly | Kindergarten (Part-time) | NNEB |
Mrs Michele Dunmore | Kindergarten | NVQ Level 3 |
Mrs Kelly Ellis | Pre-Prep | NNEB HLTA |
Mrs Susan Gibberd | Early Years Lunchtime Assistant | NNEB |
Mrs Sarah Logan | Pre-Prep | NVQ Level 3 / Mental Health First Aider |
Miss Katie Mitchell | Pre-Prep | BA Hons Primary Education Studies |
Mrs Joanne Negus | Kindergarten | NVQ Level 3 - Paediatric First Aid |
Miss Rebecca Owen | Pre-Prep | BA Hons Childhood and Psychology |
Mrs Kathy Robertson | Kindergarten | Early Childhood Teaching Diploma |
Mrs Lynn Simmons | Forest School Leader | NNEB - Paediatric First Aid |
Support Staff
NAME | ROLE |
---|---|
Miss Sally Dawson | Midday Supervisor & After School Care Assistant |
Mrs Suganda Dhir | After School Care Assistant |
Mrs Susan Gibberd | Early Years Midday Supervisor |
Mrs Catherine Land | After School Care Assistant |
Mrs Isabel Reader | Lunchtime Supervisor - Widmore Road |
Mrs Becky West | Lunchtime Supervisor - Widmore Road |
Mrs Liudmyla Adamson | After School Club Assistant |
Administration
NAME | ROLE |
---|---|
Miss Sarah Benjamin | Finance Officer (Part-time) |
Mrs Lucy Greaves | Registrar and SLT (Part-time) |
Mrs Claire Henderson | Head Teacher's PA and Admin Officer |
Mrs Jenny Hopkinson | Finance Office (Part-time) |
Mr Adam Jackson | Operations Manager and SLT |
Mrs Ramona Kuenyefu | School Receptionist - Widmore Road |
Mrs Nicky Scrivener | Marketing & Admin Officer (Part-time) |
Mrs Jenny Waterman | School Receptionist (Part-time) |
Maintenance
NAME | ROLE |
---|---|
Mr Martin Brace | Premises Manager |
Mr Keith Cheverst | Premises Assistant - Widmore Road |
Mr Stan Goch | Premises Assistant |
Miss Heidi Garton | Cleaning Services |
Mr Ron Garton | Cleaning Services |
Mrs Sheila Garton | Cleaning Services |
Breaside Adventurers
NAME | ROLE | QUALIFICATIONS |
---|---|---|
Miss Mia John | Holiday Camp Staff | |
Mrs Joanna Manning | Holiday Camp Staff | |
Mrs Victoria Marsh | Holiday Camp Staff | |
Miss Philippa Matthews | Holiday Camp Leader | |
Miss Tamara Reeves | Holiday Camp Staff | |
Ms Sally Verges | Holiday Camp Staff |
Peripatetic Teachers
NAME | ROLE |
---|---|
Mrs Mary Banks | Piano |
Mr Steve Green | Drumkit |
Mr Richard Deacon | Brass |
Mr Christopher Dixon | Guitar |
Mrs Pippa Harris | Violin and Viola |
Miss Rosanne Havel | Singing |
Mr Russell Holdsworth | Jazz Saxophone and Flute |
Ms Cemile Bacanli Kurt | Turkish |
Kathryn Murrell | Speech & Language |
Mrs Yan Ping Parsons | Mandarin |
Mr Christopher Pitman | Taekwondo |
Mrs Lisa Pitman | Taekwondo |
Miss Tracy James | Clarinet |
Miss Vicky Reed | Flute |
Mrs Gina Storey | Cello |
Ms Louise Thacker | Violin and Piano |
Sasha Trinick | LAMDA |
Mrs Ruth Webster | Piano |
Miss Victoria Whittaker | Elocution |